Podpořili jsme


2023


Akademie MenART  - VI.ročník

Akademie MenART - VI.ročník

Listopad 2023

Stidendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání - MenART ve svém VI. ročníku hostí na tři sta žáků ze základních uměleckých škol a škol středních. Popora mentorů, významných osobností české umělecké scény, směřuje nejen k nim, ale je určena také jejich pedagogům, kteří žáky v tomto projektu doprovázejí. NFRM podpořilo Akademii částkou 1 mil. Kč.

Zvonová stolice Suchomasty

Zvonová stolice Suchomasty

Říjen 2023

Kamenná zvonice v Borku stojí od roku 1888 na místě původní dřevěné barokní zvonice ze 17. století. Osazena bývala dvěma zvony z dílny Novoměstských zvonařů pražských. Zvonice v Borku je nemovitou kulturní památkou od roku 1958.
NFRM poskytl příspěvek na obnovu zvonové stolice ve výši 1.271.122,43 Kč. 

Oprava stodol v Hrubé Vrbce

Oprava stodol v Hrubé Vrbce

Říjen 2023
Jitka HILSKÁ - výstava

Jitka HILSKÁ - výstava

Říjen 2023

Retrospektivní výstava k životnímu jubileu Jitky Hilské se uskutečnila v Galerii NOVÁ SÍŇ, Voršilská 3, Praha 1, ve dnech 24.10. do 5.11.2023. Autorka si vybarala pro tuto příležitost svůj oblíbený prostor a za čtvřiceti lety své tvorby se ohlédla prostřednictvím děl z cyklů Světlo, Vně a uvnitř, Průhledy, Baroko a Cesty. NFRM podpořilo výstavou příspěvkem na pronájem galerie.

U Studánky poznání

U Studánky poznání

Září 2023

Centrum U Studánky poznání je nový projekt České koalice pro ochranu biodiverzity, v jejímž zázemí stojí devět českých zoologických zahrad a řada vynikajících lídrů, kteří vedou zajímavé projekty ochrany fauny po celém světě. Činnost centra, které sídlí v Praze na Letné, zatraktivňuje sousedství oblíbené Stromovky. Právě tam budou zejména návštěvníci školních environmentálně-vzdělávacích programů putovat za poznáním.

Podpora Unie ROSKA

Podpora Unie ROSKA

Září 2023

Základním posláním Unie Roska je podpora pacientů s roztroušenou sklerózou (RS). Již 6. ročník oblíbených sportovních her pacientů, ROSKIÁDA, se uskutečnil 15.-17.9.2023 ve Sportovním centru v Nymburce. Akce se účastnilo na 150 sportujících klientů.                                                                                      NFRM poskytl na organizaci her příspěvek 80.000,- Kč.

zaCHRAŇTE stodoly

zaCHRAŇTE stodoly

Září 2023

Tradiční workshop v Hrubé Vrbce zaměřený na hliněné technologie s bohatým doprovodným programem pro děti, rodiče, milovníky folklóru. Druhý zářijový víkend akce svedla dohromady také řemeslníky, laiky i profesionály, a odborníky z památkové péče, kteří se postarali o přednáškový blok. NFRM podpořil akci částkou 30.000 Kč.  

Struny dětem v Minoru

Struny dětem v Minoru

Červenec 2023

Posláním festivalu je přiblížit dětem umělecké prostředí takovou formou, aby jej přijaly za své, považovaly za přirozenou součást svého života a měly touhu se do něj vracet. Festival nabízí dětem příležitost setkat se nablízko s osobnostmi české umělecké scény, nové zážitky a nečekané souvislosti.          Již 13. ročník populářního festivalu podpořil NFRM částkou 400.000 Kč.

 

Kniha Malované Podluží

Kniha Malované Podluží

Červen 2023

Souborné vydání čtyř publikací známého folkloristy a znalce podlužácké lidové kultury, Jana Kružíka, bylo vytvořeno na základě kdysi vysloveného přání samotného autora. Spojením publikací vydaných v letech 1976 až 1982 vznikla jedinečná a krásná kniha i cenný metodický dokument pro folklórní soubory.
NFRM podpořil vydání knihy částkou 150.000 Kč.

Zvěstov - zámek

Zvěstov - zámek

Březen 2023

Zámek ve Zvěstově je zapsanou nemovitou kulturní památkou. V současné době se dokončuje celkové zajištění stavby. Další fází rekonstrukce budou práce vedoucí k postupnému zprovoznění vybraných prostor zámku. Příspěvek NFRM poskytnutý na pořízení projektu, ve stupni dokumentace pro stavební povolení včetně získání potřebných správních rozhodnutí, činil 648.000 Kč.

Zvěstov - socha sv. Jana Nepomuckého

Zvěstov - socha sv. Jana Nepomuckého

Březen 2023

NFRM poskytl obci Zvěstov příspěvek na celkové restaurování sochy sv. Jana Nepomuckého ve Zvěstově, která je nemovitou kulturní památkou. Při jejím restaurování bylo zjištěno, že autorem díla je Matyáš Braun. Výše příspěvku 390.401,70 Kč.